Atletická ročenka

Atletický oddíl TJ Sokol Brno Žabovřesky v roce 2023

Sportovní činnost našeho atletického oddílu se skládá ze tří součástí. Ta nejvýraznější a s absolutně nejdelší tradicí se zabývá vrhačskými disciplínami, další slibně se rozvíjející část, se věnuje vzpěračským disciplínám a zatím nejmladší součást oddílu se věnuje pohybové všestrannosti, která v sobě zahrnuje kombinaci power liftingu, gymnastických disciplín a kalistheniky.
      Rok 2023 byl pro atletický oddíl jedním z nejsložitějších v jeho historii. Z provozních důvodů byla zcela zrušena závodní sezóna v areále naší TJ (průměrně jsme pořádali 30 závodů za sezónu!) a výrazně byla omezena většina tréninkových aktivit.
      Pesto se nám podařilo přijmout do oddílu 12 nových členů. Někteří z nich byli našimi členy už v minulosti, ale kvůli covidovým rokům nepokračovali v tréninku a nyní se vrátili, a někteří chodili do naší jednoty trénovat, ale nebyli jejími členy. V jednom případě máme i přestup z jiného oddílu.
      Provozní a organizační problémy se asi nejvíce podepsaly na našich dětských oddílech, kdy odchodem trenéry Jarmily Staňkové z naší jednoty dočasně zanikl oddíl předškolní mládeže a dočasně byla přerušena činnost oddílů mladších a starších žáků.
      Přes všechny potíže se našim členům ve sportovním roce dařilo. Například br. František Valíček získal na ME Master Games v Tampere 4 zlaté medaile (koule, oštěp, disk, kladivo) a na ME Masters v Toruni obsadil 2x 8. místo (kladivo, břemeno). Ses. Eva Hammacher a opět br, František Valíček na mezistátním utkání kategorie Masters dne 6.5. 2023 v Kolíně závodili spolu s veterány z 5 států - ČR , Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Rakousko. A - družstvo ČR obsadilo 1. místo a B - družstvo ČR 4. místo. Do tohoto závodu se kvalifikovali pouze dva tabulkově nejlepší závodníci v ČR v dané disciplíně a kategorii a ses. Hammacher získala v jednotlivcích i 8. místo za hod kladivem. Na MR veteránů v Olomouci obsadila 3x 2. místo (kladivo, břemeno, disk) a v 2. Národní lize 1.-3. místo (kladivo).
      Svoje první úspěchy získávají také naši mladí začínající vrhači pod vedením trenéra Libora Novotného. V 2. Národní lize obsadila ses. Bašková 2. místo (kladivo) a br. Žerava 9. místo (disk).
      Pomalu se také prosazují vzpěrači pod vedením trenéra Otakara Látala V 2. Národní lize ve vzpírání v Brně získal br. Polívka 2x 3. místo v kategorii družstev.
      V roce 2023 se atletický oddíl začal zaměřovat také na sportovní osvětu a uspořádal dvě atletická odpoledne pro děti i dospělé ve kterých odsoutěžilo několik desítek dětí z brněnských Žabovřesk, mezi kterými byla i řada dětí z Dětského domova Dagmar. Na tyto aktivity chceme navázat i v dalších letech a postupně udělat z těchto eventů pravidelné sportovně – kulturní setkávání dětí a rodičů ze Žabovřesk i širšího okolí. Obnovíme činnost dětských oddílů a budeme pracovat na rozšíření naší činnosti o další atletické disciplíny v rámci možností areálu.